Skip to content

Na koncert do nemocnice

V padesátých letech předvedl skladatel experimentální hudby Sun Ra jedno z prvních hudebních vystoupení pro duševně nemocné. Traduje se, že tehdy v Chicagském ústavu inspiroval jednu z těžce katatonních pacientek k jejímu prvnímu kroku i slovu po mnoha letech neúspěšné léčby. Žena povstala, odkráčela k pianu a rozhořčeně pronesla: „A tomu jako říkáš hudba?“ Sun Ra byl potěšen a k zážitku se během své hudební kariéry rád vracel, ať v písni Advice for Medics  nebo na svém albu Cosmic Tones for Mental Therapy.

Muzikoterapie se u schizofrenního spektra od té doby rozšířila a efektivně proniká i do České republiky. Empirické studie dokládají, že potlačuje především negativní symptomy: hudba prý zmírňuje deprese a úzkosti a naopak povzbuzuje kognitivní i společenské dovednosti (Gold, Heldal, Dahle, & Wigram, 2005). Efekt přitom přetrvává nezávisle na kvalitách hudby nebo podmínkách terapie. Stejně dobře jako strukturovaná terapie za doprovodu vážné hudby tak lidem pomáhají i koncerty populárních interpretů. Jak zjistil už Sun Ra, pacienti mívají užitek dokonce i z takové muziky, která se jim samotným vůbec nelíbí (Silverman, 2003).

I české psychiatrické nemocnice rády pořádají hudební vystoupení. V Praze zve Psychiatrická klinika Karlov klienty svých stacionářů na koncert každou středu. Během let už vystoupili mnozí místní umělci, například Kieslowski a Kittchen, ale i zahraniční skupiny jako venezuelští San Juan Guaricongo. Koncerty se občas pořádají i v Bohnicích, Dobřanech, Kosmonosích, Opavě, nebo na dětské psychiatrii v Opařanech.

Nejen pacientům jsou otevřené mnohé festivaly v areálech psychiatrických nemocnic. Mezi nejznámější jistě patří bohnické Meziploty, sluší se však zmínit i Beřkovické jaro a Beřkovický podzim nebo Festival na Kopečku v Kosmonosích.

Vítaný doplněk k české psychiatrické i hudební scéně zastupují přibývající komunitní centra. V Praze v tomto ohledu excelují tréninkové podniky pod záštitou Green Doors. Café Na půl cesty pořádá koncerty několikrát do týdne, přičemž se soustředí spíše na tvrdší hudbu na pomezí hardcore metalu a punku. Do Klubu V. kolona se pak 24. června chystá japonský hráč na hračky Asuna.

Buď první!

Leave a Reply

Your email address will not be published.