Skip to content

Souvisí tvořivost s nemocí?

Filmoví nadšenci rádi vzpomenou na rodinné drama o vyjímečném spisovateli Jackovi, nebo na biografii mapující pád výstředního malíře Alana. Ve filmu Sólista se roku 2009 představil i proslulý houslista Nathaniel Ayers. Postavy spolu sdílí tvůrčího ducha a schizofrenní onemocnění.

Provázanost duševních onemocnění a kreativity bývá oblíbeným tématem nejen v Hollywoodu, ale i v akademické obci. Už Paul Eugen Bleuler, který roku 1908 schizofrenii jako první pojmenoval, podezříval své pacienty ze skrytého génia umělců. Bleuler si esenci schizofrenie vysvětloval jako poruchu volných asociací, kdy se jednotlivé myšlenky i pocity nespoutaně rozbíhají a nahodile kombinují do ne nutně smysluplných děl. Podobné procesy, v moderní psychologii zvané divergentní myšlení, se pokládají i za základní stavební kámen tvořivosti.

Ve vědě pojem "geniálního blázna" zůstáva notně kontroverzní (Schlesinger, 2009), ale některé empirické studie shodu mezi schizofrenií a tvořivostí přesto vidí. Na vývoji obém se prý podílí stejné geny (Kéri, 2009) tak, že se vlastnost může v náchylných rodinách projevit oběma směry. Studie na dvojčatech tak u sourozenců nemocného často vidí právě zvýšenou tvořivost (Richards, 2010). Přímo v hudebním světě se prokázala vyšší míra subklinických příznaků schizofrenie a až desetkrát vyšší rozšíření diagnostikovaného onemocnění u skladatelů vážné hudby (Ludwig, 1995) nebo u jazzových muzikantů (Wills, 2003).

Vědci však upozorňují, že se sice jinak vyjádřený, ale povšechně silnější vztah nachází mezi tvořivostí a afektivními či psychoticky afektivními poruchami (Richards, 2010). Snad i proto se člověk dočte spíše o hudebnících trpících bipolární poruchou. Neméně důležitá je ale vysoká zátěžovost schizofrenních příznaků, která i u těch nejnadanějších muzikantů často vedla k ukončení kariéry - vlastně jako ve filmu.

Brian Wilson

Písničkář pro Beach Boys se od roku 1968 potýkal s nepříjemnými slyšinami, kvůli kterým se na čas stáhl do ústraní. Wilson obdržel diagnózu schizoafektivní poruchy bipolárního typu a po mnohých úpravách medikace se k nahrávání dokázal vrátit a dokončit projekt SMiLE. Úskalí Wilsonova života jsou vyobrazena v dokumentu Beautiful Dreamer

Roky Erickson

Zakladatel psychedelických 13th Floor Elevators byl roku 1969 zatčen za držení marihuany. Vězení se vyhnul ve prospěch nemocnice, kde prošel několikaletou, nehumánní léčbou schizofrenie. Po propuštění zpěvák věřil, že své tělo sdílí s Marťany a k nevoli svých sousedů obsesivně sbíral jejich poštu. Paranoidní příznaky a s nimi spojené problémy s policií Ericsonovu tvorbu mnohakrát tlumily, jindy inspirovaly k novým projektům.

Tom Harrell

Americký skladatel a trumpetista vyhrál za své spletité melodie již několik cen jazzového DownBeat Magazine. Harrell trpí paranoidní schizofrenií, kterou však za pomoci léků a hudební tvorby dobře ovládá. Hudebník skládá denně a účinkoval na více než 260 albech. Tvrdí, že jen v hudbě se cítí sladěn sám se sebou a nemoci dává velké díky za svou neobvyklou plodnost.

Peter Green

Členové bluesových Fleetwood Mac si na svém zakladateli povšimli něčeho podezřelého, když donesl melancholický text k Man of the World. Greenovo excentrické a podezřívavé chování nabývalo na intenzitě a začátkem 70. let skupinu opustil. Následné hospitalizace v tehdy nepříjemných prostorách a praktikách léčeben kytaristovi příliš neprospívaly, o dekádu později se ale k hudební profesi vrátil.

Syd Barrett

Zpěvák a inovativní kytarista Pink Floyd skupinu se svou hospitalizací roku 1968 opustil. Hudební historici často viní právě schizofrenii, ač Barrett sám takovou diagnózu nikdy nepotvrdil. Barret se později vydal na kratší sólovou dráhu, než se stáhl do ústraní rodného Cambridge. Koncem života se věnoval hlavně malbě.

1 komentář

  1. […] nesourodé, že vzruší nechuť spíš než pochopení. Přiřknout tvůrci nemoc je však často řešením heuristickým. Nepochepený tvůrce nemusí být nemocný, ba ani […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.