Skip to content

Zahrajme si o tom #2

Tak jako televizní zprávy nebo filmové taháky, i hudba si schizofrenii ráda bere jako téma vhodné k nerealistické až škodlivé dramatizaci. V rámci zlepšení reputace tohoto média pořádá Psychohudba sérii plnou písniček a nahrávek o schizofrenii takové, jaká je. Každý díl playlistu Zahrajme si o tom byl doporučen někým, kdo si schizofrenním onemocněním opravdu prošel.

Jedna z nejznámějších nahrávek no wave uskupení Sonic Youth nese nestydlivý název Schizofrenie.

Bratr zpěvačky a baskytaristky Kim Gordonové trpí těžkou formou paranoidní schizofrenie a skladba je jeho příběhem částečně inspirována. Text byl napsán v době, kdy se Gordonová rozváděla. Náhlé odcizení se od milované osoby a neschopnost jej po letech blízkého vztahu byť jen rozpoznat prý Gordonové právě bratra připoměli.

Text skladby obsahuje i přímou řeč pramenící od nemocné ‘sestry’, která se s nepřítomnýma očima raduje: “já to cítím v kostech na sto honů, schizofrenie si mě vezme zpátky domů.” Poznámka je zajímavá v porovnání s faktem, že diagnostická skupina schizofrenních onemocnění zcela nejčastěji ukončuje léčbu bez vědomí lékařů. Vědci statistiku vysvětlují právě tím, že mnoho pacientů přitahují nostalgické vzpomínky na některé z akutních příznaků mnohem více, než nežádoucí účinky spojené s antipsychotiky.

1 komentář

  1. Zuzka Zuzka

    Pěkný.

Leave a Reply

Your email address will not be published.