Skip to content

Zahrajme si o tom #4

Tak jako televizní zprávy nebo filmové taháky, i hudba si schizofrenii ráda bere jako téma vhodné k nerealistické až škodlivé dramatizaci. V rámci zlepšení reputace tohoto média pořádá Psychohudba sérii plnou písniček a nahrávek o schizofrenii takové, jaká je. Každý díl playlistu Zahrajme si o tom byl doporučen někým, kdo si schizofrenním onemocněním opravdu prošel.

Singl amerických The Pixies prý Frank Black napsal po tom, co si zašnorkloval v Karibiku a honily ho malý rybičky. “Where Is My Mind?” ale textově zachází dál: stydliví kapříci se s Frankem pokouší mluvit až se mu z toho hlava hroutí a dokola se sám sebe ptá: “Kde mám rozum?”

Od roku 1988 si popkultura píseň dosadila na místo jakéhosi zastupujícího orgánu pro vše, z čeho člověku může jít hlava kolem, ať už kvůli samému nadšení nebo psychotickému onemocnění. Ve videu výše vidíme verzi ze steampunkového filmu Sucker Punch, setříhanou k záběrům počítačové hry Alice: Madness Returns. Obě díla se odehrávají ve světech smyšlených jakožto obrana před realitou psychiatrické léčebny.

1 komentář

  1. dan dan

    jo where is my mind nesmi chybet

Leave a Reply

Your email address will not be published.