Skip to content

Zahrajme si o tom #6

Tak jako televizní zprávy nebo filmové taháky, i hudba si schizofrenii ráda bere jako téma vhodné k nerealistické až škodlivé dramatizaci. V rámci zlepšení reputace tohoto média pořádá Psychohudba sérii plnou písniček a nahrávek o schizofrenii takové, jaká je. Každý díl playlistu Zahrajme si o tom byl doporučen někým, kdo si schizofrenním onemocněním opravdu prošel.

Píseň “Acute Schizophrenia Paranoia Blues” od britských The Kinks pohlíží na schizofrenní onemocnění vcelku ojedinělým způsobem, totiž s chytrým humorem. Už název písně (~ Akutní schizofrenně paranoidní smutek) paroduje diagnostické manuály všech “zcvrkávačů hlav”, jak se v textu přezdívá psychiatrickým lékařům. Bluesově vykládané strachy a strasti jsou doplněny radostným skučením dechových nástrojů, trsavým tempem a komicky přehnaným vokálem. Je přitom patrné, že se textař a zpěvák Ray Davies ničemu nevysmívá. Nakonec, Davies sám už mnoho let bojuje s bipolární poruchou, při čemž za úspěch prý vděčí právě svému klaunskému přístupu k hudbě a k životu.

Zajímavostí může být, že si píseň zároveň pohrává se společenskovědnou definicí schizofrenie. Kulturní, ekonomické a politické systémy postmoderní doby bývají od dob Theodora Adorna nazývány “schizofrenní”. “Schizofrenie” je v tomto pojetí jen těžkopádnou metaforou své diagnostické specifikace; má za úkol evokovat roztroušenost, vyděšenost, zmatečnost, repetitivnost a další nepěkné -osti, kterými snad dnešní doba oplývá.

1 komentář

  1. Michel Michel

    Kinks nerad ale zcvrkavaci hlav – presny

Leave a Reply

Your email address will not be published.