Skip to content

Zahrajme si o tom #7

Tak jako televizní zprávy nebo filmové taháky, i hudba si schizofrenii ráda bere jako téma vhodné k nerealistické až škodlivé dramatizaci. V rámci zlepšení reputace tohoto média pořádá Psychohudba sérii plnou písniček a nahrávek o schizofrenii takové, jaká je. Každý díl playlistu Zahrajme si o tom byl doporučen někým, kdo si schizofrenním onemocněním opravdu prošel.

Alternativně rocková skupina Blue October vydala tuto eponymně schizofrenní píseň na svém miléniovém albu Consent to Treatment (~ Svolení k léčbě). Text skladby pojednává méně o schizofrenních příznacích, více pak o strachu, že jejich projev odradí blízké nemocného.

Jako většina skladeb Blue October byla i “Schizophrenia”  inspirována životem zpěváka a kytaristy Justina Furstenfelda. Justin prý během života prodělal léčbu schizofrenních, afektivních i neurotických poruch a mnoho jeho textů pojednává právě o těchto zkušenostech. Dle některých zpráv Justinovy smutky nikdy nebyly autentické a spíše mířily na ve své době nevyčerpaný trh se stylem emo. V každém případě však skupina podnikla několik akcí a turné na podporu prevence a léčby duševních onemocnění a svou hudbou, dle zpráv samotných nemocných, opravdu pomohla.

Buď první!

Leave a Reply

Your email address will not be published.