Skip to content

Vyzvedne mě David

David Bowie zemřel 10. ledna 2016, po dvou dnech od vydání svého alba Blackstar a po dvou letech boje s rakovinou jater. Popové ikoně tehdy vzdali hold mnozí. Chválil se Davidův nesmírný vliv na hudbu, umění i film. Takřka opomenut zůstal jeho vliv na psychotická onemocnění.

David Bowie
David Bowie (1947 – 2016)

Klinický psycholog Vaughan Bell prostudoval rozsáhlý archiv lékařských zpráv a zdravotnické literatury, aby prohlásil, že běžný obsah psychotických atak reprezentují bludné představy o Davidu Bowiem. Bell zmiňuje příklad ženy hospitalizované v době Davidova rozsáhlého turné Serious Moonlight Tour. Žena tehdy nabyla jistoty, že je za Davida tajně provdána – dokonce už od dob, kdy se s ním poprvé setkala na křesťanském táboře. Nyní ji rocková hvězda vyhlížela pod jejím nemocničním oknem a žena žádala o propuštění. Je to v pořádku, říkala, David mě vyzvedne.

Rock’n’rollové bludy jsou jistě častým projevem psychotických onemocnění, jak je popsali už Glass & Campbell ve svém sdělení pro časopis The British Journal of Psychiatry roku 1984. Případ Davida Bowieho je snad unikátní rozsahem zpěvákových vlastních zkušeností se schizofrenií.

V rodině Davida Bowieho byla schizofrenní onemocnění značně vyjádřena. Trpěly jimi dvě z Davidových tet a především i zpěvákův nevlastní, ba blízký bratr Terry. Terry prodělal některé intenzivní ataky v Davidově přítomnosti. “Ve chvilce Terryho vsála pryč nebesa. Nikdy jsem nikoho neviděl prodělat takovou, až tak metafyzickou změnu. Děsilo mě to,” vzpomíná David v jednom ze svých rozhovorů. Terryho David bohužel vyzvednout nestihl – po téměř dvaceti letech v nemocnicích bratr spáchal sebevraždu.

2 komentářů

  1. Filip Filip

    “Případ Davida Bowieho je snad unikátní rozsahem zpěvákových vlastních zkušeností se schizofrenií.” – vcetne Ziggyho nekolika toxickych psychoz, rozhodne se zmenenym stavum vedomi nevyhybal.

  2. […] Bowie a psychotická onemocnění měli intimní vztah. Obzvláště silně Bowieho ovlivnila nemoc nevlastního bratra. Tehdejší ústav pro […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.