Skip to content

Psychotické kočičky

Posloupnost psychotického rozkladu bývá ilustrovaná obrázky nejoblíbenějšího zvířátka internetu – tyto kočičky namaloval Louis Wain (1860 – 1939), britský umělec, který trpěl profesní a dle některých i psychopatologickou posedlostí po čeledi kočkovitých.

Vývoj psychózy dle Wainových kočičekAkademický malíř Wain strávil většinu života starostmi o svou ovdovělou matku, pět sester a jejich mnoho kočičích přátel. Wainův profesní zájem o kočky odstartovala rakovina prsu. Nemocné sestře pro radost črtal chlupáče v neobvykle polidštělých situacích. Kocouři v botách a ještě k tomu na golfu se brzy stali populárními i mezi platícím publikem. Roztomilost však měla z Wainových obrázků brzy zmizet.

Po několika paranoidních atakách kulminujících v momentech násilí byl Wain hospitalizován v nepříjemných podmínkách springfieldského ústavu pro choromyslné. Jako široce milovaného ilustrátora se ho naštěstí zastal spisovatel H. G. Wells, později i pan premiér. Na posledních patnáct let života byl Wain převezen do luxusního Napsbury, nemocnice, jež chovala vlastní kolonii koček. Zde se umělce ujal Walter Maclay, psychiatr studující vztah mezi uměním a změněnými stavy vědomí.

Právě z Maclayova archivu pochází série koček propadajících se do temných obav a elektrické abstrakce. Obrázky jsou často užívány jako ilustrace psychotického oddělení se od reality a realismu. V akademických kruzích je však tato praxe stroze kritizována. Krom Maclayových tvrzení neexistují žádné důkazy o správnosti seřazení Wainových obrázku – naopak bylo doloženo, že Wain průběžně osciloval mezi figurativní a abstraktní tvorbou. Schizofrenní diagnózu prý prozrazuje obsah, nikoli styl tvorby. Při zhoršeném stavu ilustrátor trpěl nesmírným strachem z elektrického proudu. Paranoia ve tvářích koček a elektrická aura kolem jejich těl je v některých jeho dílech patrná.

Kočky byly s osudem Louise Waina jistě intimně propojeny. Zajistily jeho obživu, převezení i památku – a možná mnohem více. Kočkovité šelmy jsou hostitely parazitického prvoka toxoplasma gondii, který se přes jejich výkaly může přenést na člověka. Podle Jaroslava Flegra z Katedry parazitologie Univerzity Karlovy v Praze může být t. gondii v nervových a svalových vláknech až 80% populace. Latentní infekce se dlouho pokládala za asymptomatickou, ale prokazuje se, že může ovlivňovat osobnostní charakteristiky člověka – u některých pak může vézt až ke schizofrennímu onemocnění.

4 komentářů

 1. Filip Filip

  Kocicky vypadaj trochu jak na meskalinu…

 2. […] žánru určeného pro netradiční formy či původce uměleckých vyjádření spadali i Louis Wain nebo Wild Man Fischer, o nichž se Psychohudba zmínila již […]

 3. cheezfang cheezfang

  U kolika procent schizofrenie?.

  • KerkovaB KerkovaB

   Víme, že nemocní schizofrenií bývají v době dospívání v častějším kontaktu s kočkami, a že v jejich tělech častěji nalézáme protilátky proti t. gondii. Riziko schizofrenie může být u vlastníků koček až o 20% vyšší. Odhady se ale hodně různí…

Leave a Reply

Your email address will not be published.