Skip to content

Zahrajme si o tom #10

Tak jako televizní zprávy nebo filmové taháky, i hudba si schizofrenii ráda bere jako téma vhodné k nerealistické až škodlivé dramatizaci. V rámci zlepšení reputace tohoto média pořádá Psychohudba sérii plnou písniček a nahrávek o schizofrenii takové, jaká je. Každý díl playlistu Zahrajme si o tom byl doporučen někým, kdo si schizofrenním onemocněním opravdu prošel.

 

David Bowie a psychotická onemocnění měli intimní vztah. Obzvláště silně Bowieho ovlivnila nemoc nevlastního bratra. Tehdejší ústav pro choromyslné Cane Hill, do kterého byl bratr ještě v mládí umístěn, figuroval na původní obálce alba The Man Who Sold the World. “All the Madmen”, píseň z tohoto alba, byla bratrovými nemilými zážitky přímo inspirována.

Píseň si vysloužila vlastní článek v akademickém časopise The British Medical Journal. Autor David Ingle zde praví:

Skladba pojednává o vyřazení duševně nemocných ze společnosti a o jejich zařazení do “honosných sídel, ledových a šedavých”. Ve chvíli jasné mysli, namluvené spíše než přezpívané, vypravěč se smutkem zpochybňuje celonárodní zostuzování duševních nemocí a politické tendence k institucionalizaci a alienaci nemocných. “Kde leží obzor / Když národ schová / Své duše do sklepa”.

Máte vlastní zkušenost se schizofrenním onemocněním a nápad na příští díl seriálu Zahrajme si o tom? Napiště nám!

2 komentářů

  1. Honza Honza

    Doufejme, že destigmatizace úspěšně proběhne i v Czechia.

    • KerkovaB KerkovaB

      NUDZ se snaží! Úplně úspěšný průběh snad ale zatím neměla nikde…

Leave a Reply

Your email address will not be published.